Jak działają ośrodki leczenia uzależnień?
Na terenie całego kraju funkcjonują ośrodki leczenia uzależnień, między innymi przeznaczone dla osób uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest traktowany jako choroba cywilizacyjna, a osoby chore mogą uzyskać specjalistyczną pomoc w walce ze swoim nałogiem w odpowiednich placówkach.
Ośrodki leczenia uzależnień działają w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia lub jako ośrodki w pełni prywatne, pozwalające na kompleksowe leczenie i pobyt w komfortowych salach oraz pokojach, dostosowanych do potrzeb pacjentów. Sprawdźmy, jak w praktyce działają ośrodki leczenia uzależnień?
Funkcjonowanie prywatnego ośrodka odwykowego
Ośrodek leczenia uzależnień (np. Medjol.pl) takich jak alkoholizm funkcjonuje jako centrum medyczne, oferujące alkoholikom, traktowanym tu jak pacjenci, czy po prostu osoby chore, w należyty sposób. Takie centra powstają w celu stworzenia odpowiednich warunków do leczenia i detoksykacji pacjentów. Umożliwiają one diagnozowanie trafiających do nich osób, opracowywanie indywidualnych planów terapii uzależnień oraz zapewniają wszechstronną pomoc psychologiczną dla swoich kuracjuszy.
Wiadomo, że tylko jednostki samodzielnie są w stanie poradzić sobie z nałogiem i zwyciężyć w tej nierównej walce z samym sobą. Szerokie grono pacjentów nie ma w sobie tyle samozaparcia i dyscypliny, by raz na zawsze zerwać z nałogiem. Natomiast z pomocą specjalistów od leczenia uzależnień mają o wiele większe szanse na sukces rozumiany jako powrót do życia w trzeźwości.
Zakwaterowanie przy leczeniu zamkniętym
Zwłaszcza w pierwszym etapie leczenia pacjentów dotkniętych chorobą alkoholową ważne jest ich odseparowanie od świata zewnętrznego, gdzie czyha na nich wiele pokus, którym trudno się oprzeć, nawet we wsparciu troskliwej rodziny. Niestety najbliżsi bardzo często są współuzależnieni, także i wtedy, gdy nie piją alkoholu. Wynajdują setki usprawiedliwień dla karygodnego zachowania alkoholika, co nie jest żadnym wsparciem ani pomocą w wychodzeniu z uzależnienia alkoholowego.
Ośrodek leczenia uzależnień zapewnia detoksykację organizmu pacjentów na zamkniętych oddziałach. Niekoniecznie jednak muszą one przywodzić na myśl oddziały szpitalne i sale chorych. Wszystko po to, by zapewnić maksymalny komfort pacjentom walczącym z chorobą alkoholową, którzy przechodzą w ośrodku leczenia uzależnień naprawdę ciężkie chwile. Personel zatrudniony w takich prywatnych ośrodkach niesie skuteczną pomoc dla chorych. Każdy ma zapewnioną prywatność w wygodnych pokojach, z dala od miejskiego gwaru i pokus, które stwarzają wielkomiejskie ulice.
Zatrudnienie w ośrodku
W ośrodkach leczenia uzależnień wysoce wykwalifikowany personel na każdym kroku pomaga pacjentom – nie tylko w wytrwaniu w trzeźwości, ale i w niwelowaniu przykrych objawów odstawienia alkoholu. W takich miejscach pracują lekarze i pielęgniarki, którzy są zdolni do niesienia pomocy i gwarantowania pacjentom profesjonalnej opieki medycznej i terapeutycznej.
Dowiedz się więcej o leczeniu alkoholizmu: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu
Pracują tam terapeuci specjalizujący się w różnych terapiach alkoholowych, niekiedy tworzący autorskie programy leczenia uzależnień. Podczas leczenia odwykowego pacjenci korzystają ze wsparcia psychologów, którzy moderują grupy wsparcia i przeprowadzają indywidualne sesje terapeutyczne. Takie osoby pracujące w ośrodku leczenia uzależnień są empatyczne, mają bogate doświadczenie w pracy z pacjentami uzależnionymi od alkoholu i innych używek. Nie ustają w stałym doskonaleniu swoich umiejętności i rozwijaniu kluczowych kompetencji. Dzięki temu pacjenci, którzy dostają się do takiego ośrodka na detoksykację organizmu i dalszą walkę z uzależnieniem mają pewność, że trafiają do wyspecjalizowanego centrum, gdzie otrzymają ukierunkowaną pomoc.