Padaczka alkoholowa – jak są jej objawy i jak z nią sobie radzić?
Alkoholizm jest chorobą podstępną, która rozwija się latami. Pierwsze objawy mogą być zupełnie niezauważalne zarówno dla alkoholika, jak i dla jego otoczenia. Dopiero trzecia i czwarta faza choroby dają wyraźne objawy alkoholizmu. Jednym z nich może być padaczka alkoholowa.
Choroba alkoholowa objawy
Uzależnienie od alkoholu rozwija się latami. W zależności od stopnia uzależnienia choroba alkoholowa objawy będzie dawała bardzo zróżnicowane. Początki alkoholizmu wyglądają pozornie niewinnie. Wypicie kilku kieliszków poprawia humor, zmniejsza stres i napięcie nerwowe wywołane problemami w pracy lub domu. Imprezy połączone z piciem alkoholu stają się najbardziej atrakcyjne.
Z biegiem czasu pojawiają się kolejne objawy, które są już typowe dla alkoholizmu. Przede wszystkim wzrasta tolerancja na alkohol i można wypić go coraz więcej bez upijania się. Stopniowo pojawia się picie w samotności i brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Coraz częściej na kaca trzeba wypić klina. Koło zaczyna się zamykać. W efekcie osoba uzależniona zaniedbuje swoje obowiązki w pracy oraz wobec rodziny, całe życie zaczyna koncentrować się wyłącznie na alkoholu i możliwości jego zdobycia.
Nieleczony alkoholizm powoduje zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dochodzi do uszkodzenia wątroby, nerek, nadciśnienia, problemów z krążeniem, zmian w mózgu. Osoba uzależniona przestaje się prawidłowo odżywiać i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników.
Czym jest padaczka alkoholowa?
Alkohol powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Przez wiele lat organizm nie tylko przyzwyczaił się do obecności alkoholu, ale zaczął traktować go jako składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Nagłe jego odstawienie może spowodować wiele nieprzyjemnych i groźnych dolegliwości. Jedną z nich jest padaczka alkoholowa, która pojawia się u ok. 15% osób po odstawieniu alkoholu lub znacznym jego ograniczeniu.
Padaczka alkoholowa może wystąpić kilka godzin po odstawieniu alkoholu, ale najczęściej pojawia się w 2. lub 3. dniu lub nawet w ciągu tygodnia. Poza odstawieniem alkoholu przyczyną padaczki może być zaburzenie gospodarki elektrolitowej, uszkodzenie mózgu przez alkohol, nadmierne nawodnienie mózgu lub zaburzenia w pracy neuroprzekaźników.
Padaczka alkoholowa – objawy
Atak padaczki alkoholowej bardzo przypomina atak padaczki neurologicznej. W czasie ataku występują drgawki o różnym natężeniu, następuje utrata przytomności. Dodatkowo może wystąpić biegunka, wymioty, suchość w jamie ustnej.
Atak padaczki alkoholowej pojawia się nagle, bez żadnych wcześniejszych symptomów i najczęściej przechodzi samoistnie po kilku minutach. Atak jest zawsze niebezpieczny i należy wezwać pogotowie, a do czasu jego przyjazdu udzielić pierwszej pomocy. Polega ona przede wszystkim na zabezpieczeniu głowy przed urazami. Najlepiej jest ująć ją w dłonie i mocno trzymać. Nie należy podkładać pod głowę poduszek i innych miękkich przedmiotów, ponieważ może dojść do zadławienia lub przygryzienia języka. Gdy chory odzyska przytomność należy ułożyć go w pozycji bocznej.
Leczenie padaczki alkoholowej
W przeciwieństwie do epilepsji neurologicznej, padaczka alkoholowa jest uleczalna. Skuteczne leczenie zapobiega kolejnym atakom i bardzo często ratuje życie osobie uzależnionej.
Główną przyczyną padaczki alkoholowej jest oczywiście alkohol i to uwolnienie się od niego jest gwarancją sukcesu. Najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie alkoholu pod opieką lekarzy, jest to tzw. detoksykacja. Przeprowadza ją wiele ośrodków leczących uzależnienie od alkoholu. Detoksykacja trwa najczęściej około tygodnia. To właśnie wtedy najczęściej pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, a wśród nich padaczka. Dodatkowo odstawienie alkoholu może powodować omamy wzrokowe i słuchowe, głód alkoholowy, biegunki i wymioty, bóle i zawroty głowy, problemy z nadciśnieniem, bezsenność.
Na tym etapie leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwdrgawkowych, uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Przez cały czas pacjent jest diagnozowany i znajduje się pod opieką specjalistów.
Detoksykacja to tylko pierwszy krok do trwałego uleczenia padaczki alkoholowej. Kolejnym krokiem jest terapia, która pozwoli na nowo zbudować życie bez alkoholu. To bardzo trudne zadanie wymagające zbudowania na nowo systemu wartości oraz nowych relacji społecznych. Bardzo pomocna w tym zakresie jest terapia indywidualna i zespołowa. Pomaga wytrwać w trzeźwości i na trwałe uwolnić się od alkoholu i tym samym od zagrożenia padaczką alkoholową.