Kilka słów o uzależnieniu emocjonalnym
Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego
– od alkoholu, seksu czy zakupów. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe nałogi, opierające się na grach komputerowych czy Internecie. Jednak tym najmniej rozpoznawalnym, jednocześnie będącym zmorą naszych czasów jest uzależnienie emocjonalne. Jak je zdiagnozować? Co zrobić, by zniwelować jego negatywne skutki? Czy konieczne jest skorzystanie z pomocy psychologa?
Czym jest uzależnienie emocjonalne?
W skrócie ujmując uzależnienie emocjonalne polega na ciągłej potrzebie przebywania w związku z drugą osobą wraz z brakiem zaspokajania swoich własnych potrzeb. Osoba uzależniona traci swoją osobowość, nie ma własnych pasji i zainteresowań. Idealnie dopasowuje się do charakteru swojego partnera i robi wszystko, żeby go zadowolić. Można by nawet powiedzieć, że kocha za bardzo. Jest to bardzo toksyczne, prowadzi bowiem do tworzenia się relacji płytkich i krótkotrwałych. Ofiary, w takich przypadkach zwykle są dwie – uzależniona i obiekt uzależnienia. A co najciekawsze, uzależnienie od partnera częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Czym jest uzależnienie behawioralne?
Toksyczna miłość?
W normalnym związku miłość działa w obie strony. Nie ma poczucia samotności i smutku, że jedna osoba daje więcej, druga mniej. Każda ze stron ma również swoje hobby i zainteresowania. Choć w pewnym stopniu są od siebie zależne, to daleko im do prawdziwego uzależnienia emocjonalnego. Problem pojawia się, gdy w naszej głowie zaczynają pojawiać się myśli mówiące nam, że nasze życie bez partnera nic nie znaczy. Staramy się ze wszystkich sił podtrzymać związek, robimy wszystko, by drugą osobę zadowolić, często własnym kosztem (jak rozpoznać, że mamy do czynienia z osobą toksyczną?). A gdy jednak relacja się rozpada, błyskawicznie próbujemy znaleźć kolejną osobę do kochania. Świadomość, że bez drugiej połówki jesteśmy nikim prowadzi do coraz większego rozgoryczenia i smutku. Jednak jak przy każdym uzależnieniu ciężko jest się od niego odseparować.
Każde uzależnienie, również uzależnienie od partnera, sprawia, że osoba jest świadoma swoich zachowań – przynajmniej w późniejszych etapach tego nałogu. Nie jest jednak w stanie samodzielnie wyjść z takiej relacji, znacznie osłabiona jest bowiem jej samoocena i poczucie własnej wartości. Nie widzi dla siebie innej drogi niż ta, którą właśnie podąża. Najlepszą metodą na zwalczanie uzależnienia emocjonalnego jest przejście na odwyk i pobycie przez dłuższy czas samemu. Należy wówczas pracować nad swoją osobowością, zacząć akceptować siebie, własne marzenia i plany. W innym przypadku konieczna stanie się wizyta u psychologa. Jest to problem dość powszechny i powtarzalny, znane są jego przyczyny, dlatego terapia z całą pewnością może pomóc. Musimy jednak pamiętać, ze aby mogła ona zadziałać, to sami musimy chcieć uwolnić się od własnego nałogu.