Uzależnienie od alkoholu

To utrapienie w nie jednym małżeństwie, rodzinie czy związku. Jest to też indywidualny problem każdego alkoholika, który po latach picia ma wyniszczony organizm, zrujnowaną sferę emocjonalną, a nierzadko także życie zawodowe. Regularnie piją robotnicy oraz lekarze, sprzątaczki i księża, ponieważ nałóg może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest [b]uzależnienie od alkoholu[/b] i dlaczego jest tak niebezpieczne, a także jakie są przyczyny tej choroby.

Najważniejsze przyczyny uzależnienia od alkoholu

Jest to choroba dość skomplikowana i trudna do zdiagnozowania, która łączy w sobie zarówno elementy somatyczne związane z przyzwyczajeniem organizmu do obecności alkoholu, jak również te psychiczne, które to zazwyczaj są przyczyną uzależnienia.

Powodów powstania alkoholizmu może być wiele i zawsze jest to kwestia indywidualna. Do głównych przyczyn alkoholizmu zaliczane są:

Przyczyna biologiczna

Dotychczasowe badania nie potwierdzają istnienia genu powodującego alkoholizm. Nie jest jednak tajemnicą, że DDA (dorosłe dzieci alkoholików), mają większe predyspozycje do uzależnienia od alkoholu. Kluczowa może okazać się jednak bardziej sfera społeczno – psychologiczna od biologicznej.

Przyczyny socjologiczne

Na rozwinięcie się nałogu mogą mieć wpływ: środowisko, w jakim człowiek się wychował, sposób spędzania czasu przez najbliższych, kultura picia itd.

Przyczyny psychologiczne

Życie ludzkie nie jest pozbawione problemów. Każdy z nas codziennie walczy z samym sobą, pokonuje przeszkody, buduje swoją osobowość. Alkoholik najczęściej ucieka od tej rzeczywistości, boi się podjąć jakiegokolwiek działania, a po upojeniu alkoholowym świat wydaje się jeszcze straszniejszy, dlatego sięga po kolejną dawkę ulubionej substancji i tak latami trwa błędne koło.

Detoks – oczyszczenie organizmu nie tylko z alkoholu

Przyczyny duchowe

Uzależnienie od alkoholu rozwija się często z powodów egzystencjalnych, utraty sensu życia, wiary itp. Nie jest tajemnicą, że ośrodki terapii mają swoje kaplice lub zatrudniają duchowych opiekunów.

Alkohol od wieków jest nieodłącznym towarzyszem naszego społeczeństwa. Statystycznie Polacy spożywają bardzo duże ilości napojów procentowych. Jesteśmy wręcz liderem Unii Europejskiej w tej dziecinie. Jak głosi porzekadło: z alkoholem jeszcze nikt nigdy nie wygrał, ale Polacy zremisowali. Wesela, pierwsze Komunie, chrzciny, Boże Narodzenie, w końcu dobry wypoczynek na feriach czy wakacjach to doskonałe okoliczności, by sięgnąć po coś mocniejszego. Alkohol pity w odpowiednich ilościach pomaga poprawić nastrój, otworzyć się na drugiego człowieka i przełamać pierwsze lody. Wypijany zaś w nadmiarze może niestety prowadzić do groźnej choroby, jaką jest alkoholizm. Uzależnienie od alkoholu można jednak leczyć bez względu na przyczynę. Profesjonalna terapia w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień jest najlepszym na to sposobem.

Problem alkoholizmu Ciebie dotyczy, na tej stronie znajdziesz wsparcie telefoniczne jak i umówisz się na spotkanie AA  swojej okolicy.