Jak radzić sobie z uzależnieniami? Co jest najlepsze dla mojej przyszłości?
Zapewne wiesz, że alkohol, narkotyki i inne uzależnienia rujnują życie. Otępiają zmysły i zmuszają do robienia rzeczy, na które nie ma się ochoty. Jaki jest więc najlepszy sposób radzenia sobie z uzależnieniem? Jak mogę uchronić się przed nawrotem choroby? To wszystko są częste pytania, które ludzie zadają w związku z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, a odpowiedzi na nie mogą pomóc w znalezieniu bardziej satysfakcjonującego życia.
Jednak, jak w przypadku każdego innego problemu, nauka radzenia sobie z uzależnieniem nie jest łatwa. Wymaga wiele przemyśleń i zastanowienia przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, które mają wpływ na przyszłość. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o uzależnieniach od substancji, aby móc dokonywać właściwych wyborów dotyczących swojej przyszłości: Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!
Co to jest uzależnienie?
Uzależnienie to zaburzenie równowagi chemicznej w mózgu, które powoduje głód narkotyków i alkoholu. Chociaż wiele osób uzależnionych odczuwa głód, może nie rozwinąć się u nich uzależnienie, dopóki nie zaczną spożywać dużych ilości danej substancji. Jeśli po odstawieniu danej substancji nadal odczuwasz objawy odstawienia, najprawdopodobniej jesteś już uzależniony i czas na zmiany!
Skąd się biorą uzależnienia?
Naukowcy dowiedli, że osoby, których rodzice byli uzależnieni, mają większą szansę, że również się uzależnią. Rodzice, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy ze skutków zażywania narkotyków i picia alkoholu, przekazują uzależnienie swoim dzieciom. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może popaść w uzależnienie, w tym:
Czynniki genetyczne — wiele osób posiada gen, który zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia.
Stres i niepokój — wysoki poziom stresu i niepokoju może spowodować zaburzenie równowagi chemicznej w mózgu, co kieruje nas chętniej w stronę uzależniających substancji.
Odżywianie — składniki diety, takie jak cukier i tłuszcz, które znajdują się w wielu produktach spożywczych, mogą podnosić poziom neuroprzekaźników i zwiększać łaknienie, a także chęć sięgania po środki uzależniające.
Leki — niektóre leki, w tym benzodiazepiny i opiaty, mogą powodować uzależnienie.
Jak szkodliwe jest uzależnienie?
Uzależnienie jest poważną chorobą, ale można je również leczyć. Możesz zapobiegać lub leczyć uzależnienie u siebie, lub swoich bliskich i mieć znacznie większe szanse na przyszłość wolną od narkotyków i alkoholu. Niestety, wiele osób uzależnionych nie wie, że ma problem i traktuje się je tak, jakby go w ogóle nie miały. Oczekuje się od nich, że będą funkcjonować tak, jakby nie byli uzależnieni, nawet jeśli mają z tym trudności. Nie jest to sprawiedliwe ani dla Ciebie, ani dla osób z Twojego otoczenia.
Niestety, wiele osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem. Mogą bać się mówić o tym głośno, ponieważ nie chcą być traktowane jak zła część rodziny. Mogą też zaprzeczać swojemu stanowi. Niezależnie od tego, dlaczego ktoś zmaga się z problemem, każdy ma prawo poznać prawdę o używaniu substancji, aby móc podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojej przyszłości.
Co może pomóc w leczeniu uzależnienia?
Istnieje wiele sposobów leczenia uzależnień. Jednym z najskuteczniejszych jest terapia poznawczo-behawioralna, czyli taka, która uczy umiejętności radzenia sobie z własnymi myślami, uczuciami i zachowaniami. Ponieważ mózg jest najbardziej logiczną częścią ciała, nauka kontrolowania swoich myśli może pomóc w walce z uzależnieniami. Innym skutecznym sposobem leczenia jest terapia grupowa. Może ona pomóc w przetworzeniu tego, co wydarzyło się podczas wizyty i zidentyfikowaniu czynników, które mogą wywoływać pragnienia.
A jeżeli jesteś osobą palącą i męczy Cię kaszel, wpadnij z wizytą na kaszel.pl i zapewnij sobie upragnioną ulgę.