Jakie mechanizmy rządzą toksycznymi relacjami?
Większość osób, które wplączą się w toksyczny związek po czasie czuje, że coś jest nie tak, ale nie zawsze potrafią to nazwać. Takie relacje mają często wiele wspólnych cech, które mogą pomóc nam określić, jak mocno dana relacja na nas wpływa.
Cechy te prawie zawsze sprowadzają się do niszczenia jednego lub obojga partnerów i skutecznie utrudniają zbudowanie zdrowej i satysfakcjonującej relacji.
Wszystko obraca się wokół jednego z partnerów
Gdy jesteśmy w toksycznej relacji, często zostajemy zepchnięci w cień naszego partnera i odbiera się nam całkowicie naszą samodzielność. Wtedy nasze potrzeby nigdy nie są najważniejsze, a jeśli musimy dojść do kompromisu, zawsze będzie się on sprowadzał do zmuszenia nas ze zrezygnowania z tego, na czym najbardziej nam zależało. Może dochodzić nawet do sytuacji, w których nasz partner będzie za wszelką cenę chciał podejmować decyzje za nas, często pod pozorem robienia tego, co jest dla nas najlepsze.
Oczywiście nie można zapomnieć o narcyzach, którzy zazwyczaj tworzą toksyczne relacje i którzy nigdy nie dbają o swojego partnera lub partnerkę.
Przemoc pojawiająca się zbyt często
Nie chodzi tu koniecznie o przemoc fizyczną, bo ta najczęściej jest ostatnim etapem wprowadzanie terroru w toksycznej relacji. Przed nią często możesz doświadczać przemocy psychicznej, przemocy ekonomicznej czy mikroagresji, która jest zdecydowanie najchętniej stosowana przez toksycznych partnerów, zwłaszcza na początku znajomości.
Takie stopniowe wprowadzanie przemocy ma jedno podstawowe zadanie: przyzwyczaić Cię do niej. Często jesteśmy w stanie nawet usprawiedliwiać swojego oprawcę, jeśli ten potrafi nam wmówić, że go sprowokowałyśmy albo że była to tylko forma żartu, a nam po prostu brakuje poczucia humoru i dystansu do siebie.
Powoli odcinasz się od swoich znajomych
Toksyczni partnerzy często traktują swoje drugie połówki jako zdobycze lub przedmioty, nie chcą się nimi dzielić i specjalnie prowokują sytuacje, które mają pogorszyć nasze stosunki z naszymi najbliższymi. Często ten etap rozpoczyna się już po dłuższej znajomości, gdy nasz partner będzie miał pewność, że zależy nam na naszej relacji i chcemy wiązać z nią przyszłość.
Może wtedy robić sceny zazdrości albo zarzucać nam, że mamy kogoś na boku lub zupełnie nie zależy nam już na budowaniu relacji. W konsekwencji coraz mocniej zaniedbujemy nasze relacje, aby go zadowolić, a co za tym idzie, tracimy kontakt z bliskimi na rzecz spędzania czasu z nim.
Więcej artykułów o relacjach międzyludzkich, znajdziesz w serwisie https://www.globalna.pl/.