Terapia dla par – kiedy nie jest skuteczna?
Teoretycznie terapia par powinna być pomocna dla wszystkich osób znajdujących się w związku, ale jednak w pewnych przypadkach nie jest zalecana. Istnieje kilka przeciwwskazań do skorzystania z tej odmiany psychoterapii. Kiedy zatem nie będzie ona zbyt dobrym wyjściem z sytuacji?
Terapia dla par w praktyce
Po pierwsze – w przypadku, gdy problemy w związku są wynikiem uzależnienia jednego z partnerów albo nawet dwójki partnerów. Przeważnie tyczy się to alkoholizmu, bo jest to jedno z częściej diagnozowanych uzależnień w naszym kraju. Niestety ale nie da się ratować i naprawiać związku, dopóki zgubny „nałóg” nie zostanie zwalczony, a osoba uzależniona nie zacznie sama się leczyć. Najpierw trzeba zająć się głównym problemem, a dopiero potem samą relacją. W przypadku uzależnienia od alkoholu konieczny może okazać się odwyk albo przynajmniej specjalistyczna terapia uzależnienia, prowadzona oczywiście indywidualnie i zakładająca spotkania sam na sam z terapeutą.
Przemoc w związku
Terapia dla par nie pomoże również tym związkom, w którym głównym problemem jest przemoc. Czegoś takiego nie da się „wyleczyć” poprzez zwykłe rozmowy. Przemoc zawsze powinna być zwalczana. Jeżeli partner jest agresywny i stosuje agresję wobec drugiej osoby, ta osoba powinna to zgłosić odpowiednim organom i skupić się na odratowaniu własnej zrujnowanej psychiki, chociażby poprzez dołączenie do grup wsparcia zrzeszających ofiary domowej przemocy. Niestety, ale w wielu związkach wciąż pojawia się przemoc fizyczna. Ostatnio było głośno o sytuacji z Radomia, gdzie kobieta na wskutek pobicia trafiła do szpitala. Wg informacji portalu RadomInfo.pl interweniować musiała policja. Mężczyzna został zatrzymany, a kobieta trafiła pod opiekę psychologów.
Choroba psychiczna a związek
Pewnym przeciwwskazaniem będą również choroby psychiczne. Nie wszystkie, ale na pewno takie, które wpływają bezpośrednio zarówno na cierpiącą na nie osobę, jak i na jej partnera. Jeżeli to depresja sprawia, że dwójka partnerów nie umie się ze sobą dogadać, nie należy naprawiać relacji, a należy skupić się na wyleczeniu depresji, do czego niezbędna jest terapia indywidualna, nierzadko łączona z leczeniem farmakologicznym. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zdiagnozowanych nerwic czy silnych fobii. Najpierw więc terapia indywidualna, a dopiero potem terapia dla par.